Много от храните и напитките, които консумираме могат да навредят на кожата ни, изсушавайки я и влиаейки зле на колагена в нашия организъм. Днес ще разгледаме как точно ни вредят, кои са най-разпространените и как да ги избягваме.


Какво представлява гликация и как тя вреди на кожата ни?


Повечето хора не са запознати с процеса гликация. Той се смята за основната причина за ускореното стареене на кожата, защото влияе на колагена и на фибрите на еластана.


Гликация представлява процес на съединяване на захари с протеин или мазнина в тялото ни, в отсъствието на ензим, който да контролира тази реакция. Тя смущава функциите на молекулите в организма ни и уврежда колагена на кръвоносните съдове, като по този начин ни прави по-предразположени към хормонален дисбаланс, сърдечно-съдови, мозъчни и други заболявания.


Ако я погледнем от кожна гледна точка, учените я описват като озахаряване на кожата от вътре навън. Този увреждащ процес повлиява на регенериращата способност на кожата, което води до набръчкване, напукване, сухота (екзема), зачервяване, отпуснатост и акне.


Процесът на гликация води до производството на крайни продукти от гликацията, наричани Advanced Glycation End Products (A.G.Es). - за по-лесно ще ги наричаме AGEs.


AGEs реално са гликатни фибри, получени от процеса на гликация, които могат да станат по-твърди, по-малко еластични и имат намалена регенеративна способност, което може да доведе до увреждания, като отпуснатост, напукване и изтъняване на кожата.


AGEs могат да се образуват и в храни. Храните, които са били изложени на високи температури, като например по време на скара, пържене или препичане, са с много високо съдържание на тези съединения.


За щастие тялото ви има механизми за елиминиране на тези вредни съединения, но този процес е бавен. 


Когато консумирате твърде много AGEs - или твърде много се образуват спонтанно - тялото ви не може да се справи с тяхното елиминиране. По този начин те се натрупват, което води до развитието на много заболявания, включително диабет, сърдечни заболявания, бъбречна недостатъчност и Алцхаймер, както и преждевременно стареене.


Някои съвременни храни съдържат относително голямо количество AGEs.


Това се дължи най-вече на популярните методи за готвене, които излагат храната на суха топлина.


Те включват барбекю, скара, пържене, сотиране, печене, препичане.


Тези методи на готвене могат да направят храната добра на вкус, мирис и да изглежда добре, но те могат да повишат приема на AGEs до потенциално вредни нива.


Всъщност сухата топлина може да увеличи количеството AGEs с 10–100 пъти нивата на суровите храни.



Най-разпространените храни с голямо количество AGEs


Пържени картофи


Пържените картофи могат да попаднат на място - както в отдела за удовлетворение, така и в отдела за производство на AGE, тъй като са пържени и солени.

Храните, пържени в мазнина при висока температура, отделят свободни радикали, които могат да причинят клетъчно увреждане на кожата.


Нещо повече, консумацията на твърде много сол може да извлече вода от кожата и да доведе до дехидратация. Това може да направи кожата ви по-податлива на бръчки.


Може да заместите със:  Печени картофи или сладки картофи. Сладките картофи са богати на мед против стареене, доверен източник, който подпомага производството на колаген.


Бял хляб


Когато рафинираните въглехидрати се интегрират с протеини, това води до образуването на AGEs. Те имат пряк ефект върху хроничните заболявания, както и върху процеса на стареене.


Храни с висок гликемичен индекс, като бял хляб, могат да причинят възпаление в тялото, което е пряко свързано с процеса на стареене.


Може да заместите със: Покълнали зърнени хлябове, които не съдържат добавена захар. Покълналият хляб съдържа и антиоксиданти, които са полезни за кожата.


Бяла захар


Захарта е един от скандалните претенденти за нежелани кожни проблеми като акне. Както бе споменато по-горе, захарта допринася за образуването на увреждащи колагена AGEs.


Когато нивата на захарта ни са повишени, AGE източника бива стимулиран. Той се ускорява още повече, ако има слънчева светлина. Така че, вместо да ядете сладолед на плажа, изберете освежаващи замразени плодове или такъв без добавена захар.


Може да заместите със: Плодове или тъмен шоколад, когато жадувате за нещо сладко. Може да опитате смути с боровинки и телешки колаген. Боровинките предотвратяват загубата на колаген, а телешкият колаген стимулира производството на колаген в организма.



Маргарин и масло


Проучвания показват, че тези, които не консумират маргарин или масло, имат по-малко увреждане на кожата и бръчките, отколкото тези, които го правят.


Науката също доказва, че: Маргаринът е по-лош от умерените количества истинско масло поради факта, че има високо съдържание на транс-мазнини. Тези транс-мастни киселини правят кожата по-уязвима от ултравиолетово лъчение, което може да увреди колагена и еластичността на кожата.


Може да заместите със: Зехтин или авокадото, богато на антиейдж антиоксиданти, върху препечен зърнен хляб без добавена захар.


Кренвирши, наденици и колбаси


Кренвирши, наденици и колбаси са примери за преработени меса, които могат да навредят на кожата.


Тези меса са с високо съдържание на натрий, наситени мазнини и сулфит, които могат да дехидратират кожата и да отслабят колагена, причинявайки възпаление.


Може да заместите със: По-постни меса като пуйка и пиле. Тези меса са пълни с протеини и аминокиселини, които са от съществено значение за естественото образуване на колаген.


Кола, енергийни напитки и кафе


Това, което колата, енергийните напитки и кафето имат за вашето здраве, има повече общо със съня, отколкото с кожата. Първо, всички те са с високо съдържание на кофеин, което, ако пиете често през деня, може да повлияе на съня ви.


Лошият сън е свързан с повишени признаци на стареене и повече тъмни кръгове на очите, бръчки и фини линии.


Може да заместите: Кафето със златно мляко (чай с куркума и мляко). Куркумата, основната съставка в златното мляко, е богата на антиоксиданти и едно от най-мощните съединения против стареене с доверие. За повече енергия през деня може да използвате мака, например в смути или шейк.


Алкохол 


Алкохолът може да причини множество проблеми, когато става въпрос за кожата, включително зачервяване, подпухналост, загуба на колаген и бръчки.


Алкохолът изчерпва вашите хранителни вещества, хидратация и нива на витамин А, като всички те имат пряко въздействие върху бръчките.


Витамин А е особено важен по отношение на растежа на новите клетки и производството на колаген, като гарантира, че кожата е еластична и без бръчки.


Съветваме ви да: Пиете умерено. Това означава едно питие на ден за жени и две за мъже. Уверете се, че сте добре хидратирани с вода. Опитайте да експериментирате и с някои забавни и креативни рецепти за моктейли (безалкохолни коктейли).



И на последно място, но определено не по важност е един вреден и много разпространен навик : Тютюнопушенето



Тютюневият дим съдържа над 4000 химикала. Известно е, че поне 50 причиняват рак, включително формалдехид, въглероден окис, циановодород и бензен. Ензимите, унищожаващи колагена (MMP), се увеличават при излагане на тютюнев дим, драстично увеличавайки колко бързо кожата ще покаже видимо стареене.


Заклетите пушачи са почти пет пъти по-склонни да бъдат набръчкани от непушачите. Липидният пероксид (освободен в цигарения дим) е основният свободен радикал, който разрушава бариерата на кожата, което води до изсъхнала кожа.



Определени храни, като животински храни с високо съдържание на мазнини и протеини, са по-податливи на образуване на AGEs по време на готвене.


Храните с най-високи AGEs включват месо (особено червено месо), някои сирена, пържени яйца, масло, крема сирене, маргарин, майонеза, масла и ядки. Пържените храни и силно преработените продукти също съдържат високи нива.


По този начин, дори ако вашата диета изглежда сравнително здравословна, може да консумирате нездравословно количество вредни AGEs само заради начина на приготвяне на вашата храна.


Нашата препоръка е да избягвате по-горе описаните храни, да обръщате внимание на начина на приготвяне.


Силно препоръчваме да приемате допълнително колаген

Той става изключително нужен след 25 годишна възраст, когато производството на колаген започва да намалява с всяка изминала година и става недостатъчен, което само по-себе си води до проблеми не само с кожата, но и ставите, сухожилията и много други. Приема на чист колаген като хранителна добавка, стимулира производството на колагена в тялото, а от там той бива разпределен където е най-нужен на организма.